در برنامه تلویزیونی «مجله دانشگاه» عنوان شد؛

سیاست بومی گزینی دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد فرصتهای برابر برای ارتقاء سطح علمی افراد است/حرکت علمی و فرهنگی دانشگاه برای کاهش ناهنجاری های اجتماعی

۲۶ تیر ۱۳۹۶ | ۱۳:۳۶ کد : ۲۱۹ خبر تصویری اخبار دانشگاه تیکر
تعداد بازدید:۴۰۹
در قسمت سیزدهم برنامه «مجله دانشگاه» که شب گذشته از شبکه اول سیما پخش شد، دکتر ولایتی، رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: باید فضایی در دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شود تا با محیط پیرامون خویش در استانها و شهرهای خویش هماهنگی و سنخیت داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر نوریان، سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این برنامه با تأکید بر اینکه سیاست بومی گزینی در دانشگاه آزاد اسلامی به منظور ایجاد فرصتهای برابر برای ارتقاء سطح علمی افراد مختلف است، اظهار داشت: ما سعی می کنیم با اجرای این سیاست همه افراد اعم از دانشجویان و استادان در هر نقطه ای از کشور از امکانات برابری برخوردار باشند.

همچنین دکتر مجتبی علوی فاضل، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در این برنامه به تبعات فرهنگی و اجتماعی تحصیل داوطلبان در شهر غیر از محل سکونت اشاره و تصریح کرد: این مسأله تبدیل به یک دغدغه بسیار مهم برای خانواده‌ها شده بود که با توسعه دانشگاه آزاد اسلامی در شهرهای مختلف این نگرانی برطرف شد.

وی با بیان اینکه در مقطع کارشناسی ارشد، 72 درصد از پذیرش داوطلبان به صورت بومی است، گفت: دانشجویان می توانند در شهر محل زندگی خود ادامه تحصیل دهند و در صورتی که رشته تحصیلی موردنظر در شهرشان دایر نباشد، می توانند دانشجوی یکی از واحدهای استان مربوطه شوند.

دکتر علوی فاضل خاطر نشان کرد: با تدبیر بلند سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی، 50 درصد از دانشجویان مقطع دکتری یعنی 1200 رشته محل به شکل بومی پذیرش دانشجو دارند.

در این مستند تأکید شد که دانشگاه آزاد اسلامی تجربه ای زیادی دارد و آینده ای روشنی در پیش رو دارد. شرایط برای یک رشد چشمگیر علمی در کشور فراهم است و باید تحصیلات تکمیلی در مقاطع بالاتر هدفمند پیش برود.

سرانه فضای دانشجویی در دانشگاه آزاد اسلامی 10 متر مربع است که بیشتر از متوسط کشوری است و نسبت استاد به دانشجو در این دانشگاه در دوره دکتری یک به 2.7 است و در برخی از دانشگاه‌های دولتی این نسبت یک به پنج است.

یکی از دغدغه های مهم علم آموزی در سالهای گذشته فاصله محل زندگی و تحصیل دانشجویان بوده است و دانشگاه آزاد اسلامی سعی کرد این مسأله را تبدیل به فرصت کند و راه های بومی گزینی را تقویت نماید. بر این اساس 71 درصد از رشته محل های کارشناسی ارشد، 96 درصد از رشته محل های کارشناسی و کاردانی و 51 درصد از رشته محل های دکتری تخصصی از طریق بومی گزینی پذیرش دارند.

بومی گزینی تنها یک حرکت علمی نیست، بلکه می توان آن را حرکتی فرهنگی دانست که در انسجام بنیان خانواده ها و کاهش ناهنجاریهای اجتماعی کمک خوبی ایفا می کند که این مسیر با شتاب بیشتری پیش می رود. ­

در برنامه تلویزیونی مجله دانشگاه که در 26 قسمت 7 دقیقه ای تهیه شده، برنامه‌ها، راهبردها و توانمندی‌های بزرگترین دانشگاه حضوری جهان و نقش آن در بین مخاطبان و عموم جامعه به تصویر کشیده شده است و از 29خرداد از شبکه یک به روی آنتن رفته است.


نظر شما :